Äöpen houfmenu

Verangeringe

3 bytes eweggehaold ,  6 jaar geleden
K
 
===Veranderinge tijens de koinè en de Middeliewe===
In de oetspraok zèt ziech oonder de koinè 'ne mèrkwierdegen trend in, 'tde [[jotacisme]]jotisering, dee inhèlt tot hiel väöl [[vocaol]]e en [[diftong]]e in 'n [[i]]-klank verandere. Oet spelfoute in [[papyrus|papyri]] en transcripties vaan Griekse naome in 't [[Latien]] kint me opmake tot de ''ei'' en de [[èta]] 't iers die verandering doormaakde. In 't volgend millennium volgde de ''oi'' en de upsilon ouch, dewijl de ''ai'' ' ''è'' woort. De [[thèta]], [[phi]] en [[chi]] oontwikkelde ziech vaan [[aspiratie|aongebloze tenues]] ''th'', ''ph'' en ''kh'' tot [[fricatief|fricatieve]] ''þ'', ''f'' en ''ch''. De h-klank verdween oet de taol en 't [[pitch-accent]]systeem (vergliekbaar mèt de tonaliteit in 't [[Limburgs]]) leet me valle. Ouch in de [[syntaxis]] zuut me veranderinge optrejje: d'n [[accusativus cum infinitivo]] verdwijnt, wie ouch d'n [[infinitief]] zelf.
 
===Versjèlle mèt 't Nuigrieks===
Aafkomstig van Wikipedia, de Vriej Encyclopedie. "https://li.wikipedia.org/wiki/Speciaal:MobielVerschillen/336451"